Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 4 – Wielkie powroty

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w szachach wchodzą już powoli w fazę, w której zaczynają klarować się pretendenci do medali. W czwartej rundzie ważny punkt zdobyła Jola Zawadzka pokonując Karinę Szczepkowską dzięki czemu nadrobiła straty z rundy drugiej. Odbiła się od dołu także Klaudia Kulon. Natomiast w grupie Open obaj debiutanci pokonali wyżej notowanych przeciwników i udowadniają, że nie wzięli się tu z przypadku! Zachęcamy do lektury kolejnej relacji.


Każdą rundę rozpoczyna dźwięk znajdującego się na sali notowań dzwonu.

Łukasz Turlej, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Tym razem rundę rozpoczął wiceprezydent FIDE Łukasz Turlej / fot. Wojciech Zawadzki

Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 4 – Analizy

Mistrzostwa Polski w szachach 2019, wyniki runda 4
Rezultaty w rundzie czwartej

Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5634083424043008


Kacper Piorun – Jacek Tomczak 1 – 0

Jacek Tomczak, Kacper Piorun, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Ciężka batalia pomiędzy członkami kadry narodowej / fot. Wojciech Zawadzki

Kacper Piorun – zawodnik rozstawiony z numerem 1 w tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Polski zremisował już trzykrotnie. Z pewnością dopadał go już głód z braku wygranej, ale zadanie nie było łatwe. Jacek Tomczak to niezwykle stabilny zawodnik i numer 2 według rankingów w tych zawodach. W partii działo się sporo, ale utrzymywana była dynamiczna równowaga…aż do momentu, który z pewnością przykuł uwagę wielu kibiców. Otóż w równej pozycji nastąpiła niesamowicie prosta podstawka!

Czy widzicie dlaczego 35. …We4 było przegrywającym błędem?

Bartłomiej Heberla – Igor Janik 0 – 1

Bartłomiej Heberla, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Zdjęcie Bartka z pierwszej rundy już stało się memem w mediach społecznościowych / fot. Marek Skrzypczak

Arcymistrz Bartłomiej Heberla zdecydowanie nie jest usatysfakcjonowany dotychczasowym wynikiem. Za to Mistrz Międzynarodowy Igor Janik radzi sobie wyśmienicie, co nie jest łatwe będąc debiutantem. Igor zagrał obronę Caro-Kann i powstała ostra pozycja.

Król na e7 w debiucie to rzadki widok, a do tego następnym ruchem było 14…Kd7! co jest jeszcze teorią. Bicie skoczka w praktyce przynosi słabe rezultaty czarnym.

Potem doszło do pozycji, w której biały goniec był bardzo ograniczony przez czarne bierki, a skoczek na f5 potwierdza powiedzenie, że najlepszym obrońcą króla jest właśnie skoczek.

Goniec na g3 nie jest lepszy nawet od pionka. Czarne figury efektownie go ograniczają.

W końcu Igor przeszedł do końcówki ciężkofigurowej, którą udało mu się wygrać.

Daniel Sadzikowski – Mateusz Bartel 1/2

Mateusz Bartel, Daniel Sadzikowski, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
fot. Wojciech Zawadzki

Mateusz Bartel wybrał niezbyt często spotykany, ale całkiem niezły wariant z 3. …Ge7 w wariancie Tarrascha w obronie francuskiej.

8. …g5 to ciekawa idea…jaki plan mają czarne?

Jak to czasem bywa, niezależnie jak bardzo skomplikowana jest pozycja – zawsze może się uprościć 😉 Zawodnicy po 23 posunięciach przeszli do końcówki, a po 30. ruchu zgodzili się na pokojowy rezultat.

Kamil Dragun – Bartosz Soćko 1/2

Bartosz Soćko, Kamil Dragun, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
W pojedynku liderów (a zarazem ucznia z trenerem!) nie było ognia na szachownicy. / fot. Wojciech Zawadzki

Kamil Dragun oraz Bartosz Soćko nie chcieli dziś zbyt wiele ryzykować. Wymienili kilka figur, po czym zaczęli powtarzać posunięcia i podpisali remis. Obaj utrzymują się na prowadzeniu z dorobkiem 3 punktów.

Obaj zawodnicy dążyli do wymian.

Grzegorz Gajewski – Szymon Gumularz 0 – 1

Grzegorz Gajewski, Szymon Gumularz, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Młodzi zawodnicy nie odstają od starszych kolegów! / fot. Wojciech Zawadzki

Szymon rozegrał 1. rundę w bardzo efektowny sposób i zakończył partię piękną kombinacją. Niestety potem został pokonany dwukrotnie. Grzegorz Gajewski również odniósł zwycięstwo na początku, a w kolejnych dwóch partiach zdobył 0,5 punktu.

Grzesiek szybko zszedł z utartych ścieżek w debiucie, ale jedna niedokładność sprawiła, że czarne przejęły centrum i uzyskały potem bardzo silnego piona d.

Po uzyskaniu przewagi Szymon raczej nie dał zbyt wielu szans przeciwnikowi. Silny arcymistrz musiał uznać wyższość debiutującego oponenta i przy okazji najmłodszego zawodnika turnieju.

 


Mokate Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach, Runda 3 – Analizy

Mistrzostwa Polski w szachach 2019 wyniki runda 4
Rezultaty w rundzie czwartej

Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem – https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5688651117756416


Karina Szczepkowska – Jolanta Zawadzka 0 – 1

Jolanta Zawadzka Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Partia między dwiema silnymi kandydatkami do medalu z pewnością wzbudzała wielkie zainteresowanie kibiców / fot. Wojciech Zawadzki

Karina do tej pory radziła sobie naprawdę świetnie – z dorobkiem 2,5 pkt. plasowała się na 1. miejscu. Natomiast nie wszystko dotychczas szło po myśli Jolanty, która nieoczekiwanie poniosła porażkę w II rundzie.

Końcówka wygląda na mniej więcej równą, ale Jola zdołała ją wygrać dokładną, techniczną grą.

Jolanta Zawadzka zwyciężyła bardzo ładną partię w techniczny sposób. Od kiedy przechwyciła inicjatywę, spokojnie powiększała przewagę z każdym posunięciem, co dało jej cenny punkt w tabeli.

Iweta Rajlich – Joanna Majdan 1/2

Zarówno  Iweta Rajlich jak i  Joanna Majdan to bardzo doświadczone zawodniczki. Ich rankingi niewiele się różnią, zatem remis nie należy do niespodzianek. Partia przebiegała raczej bez większych fajerwerków. Figury wymieniły się stosunkowo szybko, a końcówkę można było ocenić jako w przybliżeniu równą.

Zawodniczki w dosyć wczesnym stadium partii zdecydowały się na wymianę hetmanów.

 

Anna Kubicka – Katarzyna Dwilewicz 1 – 0

Katarzyna Dwilewicz, Anna Kubicka, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Boje zawodniczek w tym samym wieku są szczególnie ciekawe i jedyne w swoim rodzaju. / fot. Wojciech Zawadzki

Anna Kubicka nie cieszyła się dotychczas dobrymi wynikami w IMPK. Kasia debiutuje w zawodach, ale pokazała już w II rundzie, iż potrafi zaskoczyć, pokonując ubiegłoroczną Mistrzynię Polski Jolantę Zawadzką.

Pole g2 to nie najlepsza placówka dla gońca, który przesłania linię g.

Pole g2 to niekoniecznie najlepsza placówka dla tego gońca. Posunięcie e5 nie jest aż tak groźne, a białopolowy goniec na pewno przydałby się na polu d3, broniąc pionka  na c2.

W tej partii naprawdę wiele się działo. W pewnym momencie Ania zaczęła otwierać grę na skrzydle hetmańskim, gdzie znajdowały się figury jej przeciwniczki, czym mogła narazić się na niebezpieczeństwo. Jednak na końcu udało jej się przerzucić figury na skrzydło królewskie, więc czarny król nie czuł się bezpiecznie. Na końcu czarny hetman został złapany i Kasia uznała wyższość przeciwniczki. Obie dziewczyny zagrały ciekawą, waleczną partię.

Jeśli czarny hetman odejdzie, przykładowo na pole g3 – nastąpi 38. Sxe7+, nie ratuje 37. …Gf6 z uwagi na 38. Hf2

Monika Soćko – Alicja Śliwicka 1 – 0

Najbardziej utytułowana Polka nie miała dziś łatwego zadania – jej przeciwniczka  Alicja Śliwicka to progresująca oraz niesamowicie perspektywiczna juniorka. W dodatku postanowiła zaskoczyć Monikę już w debiucie. Jednak nie przeszkodziło to bardziej doświadczonej szachistce w uzyskaniu decydującej przewagi.

Widać, ze białe przejęły inicjatywę. Wieża na siódmej linii to wielki atut.

Z czasem  Monika Soćko przeszła do wygranej końcówki i nie miała większych problemów z jej realizacją. Dzięki zwycięstwu zajmuje aktualnie samodzielne 1. miejsce w tabeli.

Klaudia Kulon – Anna Warakomska 1 – 0

Anna Warakomska, Klaudia Kulon, Mistrzostwa Polski w szachach
Która zawodniczka wygląda na pewniejszą w fazie debiutowej? / fot. Wojciech Zawadzki

Klaudia znana z bezkompromisowego i bardzo ostrego stylu gry w 4. rundzie Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet zmierzyła się z Anną Warakomską – zawodniczką, z którą od najmłodszych lat mierzyła się w zawodach takich jak Mistrzostwa Polski, gdyż są z tego samego rocznika.  W takich partiach aspekt psychologiczny ma jeszcze większe znaczenie. Po dwóch porażkach z pewnością była zmotywowana i postanowiła nie wchodzić w forsowną grę z Anią, ponieważ słynie ona z dalekich przygotowań wysokiej jakości.

Białe ustawiły się dokładnie tak jak chciały, a czarnym ciężko robić ruchy rozwojowe, ponieważ figury są mocno ograniczone.

Pełna dominacja. Białe za chwilę zajęły linię c, a następnie zagrały f4. Klaudia odniosła pewne zwycięstwo i “wróciła na 50%”.

 


Artykuł przygotowany przez redakcję Infoszach w składzie Liwia Jarocka oraz Piotr Nguyen.

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!


Artykuł z poprzedniej rundy:

Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 3 – Nieustępliwości ciąg dalszy

Wszystkie nasze artykuły i podstawowe informacje z tegorocznych Mistrzostw Polski w szachach będą zbierane na naszej podstronie: http://infoszach.pl/imp2019/