Runda 2 – wyrównana walka międzypokoleniowa

Druga runda Indywidualnych Mistrzostw Polski w szachach pokazała, że zawodnicy są bojowo nastawieni i w każdej partii zamierzają walczyć o zwycięstwo- jedynie 2 pojedynki zakończyły się remisem, co z pewnością cieszy kibiców! Kolejną pozytywną informacją jest fakt, że młodzi zawodnicy stawiają twardy opór “starym wyjadaczom” i są gotowi namieszać w czołówce. Ataki na króla, pozycyjne arcydzieła, sensacja i wiele walki- warto zobaczyć co się działo w tej rundzie!


Zanim przejdziemy do analiz, chętnie dowiemy się komu kibicujecie! Na uroczystym otwarciu zadaliśmy to pytanie kilku osobom, co możecie zobaczyć na nagraniach 😉

 


Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 2 – Analizy

Mistrzostwa Polski w szachach, wyniki runda 2
Rezultaty w rundzie drugiej

Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5634083424043008

 

Kacper Piorun – Igor Janik 1/2

Po porażce w pierwszej rundzie Igor zdecydował się na solidną Obronę Rosyjską przeciwko najwyżej rozstawionemu zawodnikowi. Kacper zagrał klasyczny wariant 5.d4, po którym powstaje symetryczna struktura, jednak białe opierają swoje szanse na delikatnej przewadze w rozwoju. Walka przybrała pozycyjny charakter.

Piorun zagrał teraz Sf1, z ideą Se3- skoczek na tym polu ma silny wpływ na centrum

Przez kilkanaście następnych posunięć wymieniło się wiele figur, a otwarta była tylko linia “e”. Kacper rozpoczął szturm pionowy na skrzydle królewskim, ale to doprowadziło tylko do dalszych wymian.

Pozycja po 30…Sf8. Wymiana hetmanów jest nieunikniona.

Kilka ruchów później partia zakończyła się pokojowo. Warto dodać, że Igor zagrał tę partię bardzo pewnie i zachowywał bardzo dużą przewagę czasową. Po przegranej partii bardzo istotne jest zagrać kolejną partię spokojnie i to się udało! Czekamy na kolejne punkty zdobywane przez debiutantów 🙂

Igor Janik, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Igor z pewnością jeszcze nie raz na tym turnieju wykorzysta swoje sznase!/fot. Marek Skrzypczak

Jacek Tomczak – Mateusz Bartel 1-0

Obaj zawodnicy znani są ze swoich umiejętności taktycznych oraz radzenia sobie w niestandardowych pozycjach. Od początku partia obrała nietypowy tor, ponieważ Jacek zagrał system 1.e4 e5 2.Sc3 Sf6 3.g3!? i od razu zszedł z utartych ścieżek debiutowych. Walka opierała się początkowo na punkcie d5, który jest silnie wspierany przez białego gońca g2.

Po wymianie gońca za skoczka na d5 powstała ciekawa struktura

Tomczak zdecydował się na ekspansję pionową na skrzydle królewskim ruchami f2-f4 i g3-g4, która przy nieustabilizowanej sytuacji w centrum wywołała niepotrzebne osłabienia przy królu. Bartel chciał bezpośrednio to wykorzystać i ofiarował skoczka na g4, po czym pozycja się niezmiernie skomplikowała.

Ciekawa ofiara bazująca na braku pionów przy białym królu, ale czy konieczna?

W kluczowym momencie Mateusz nie odnalazł odpowiedniej drogi do kontynuacji ataku i pozwolił Jackowi się skonsolidować.

Jedyne było We3, po którym następuje oddanie hetmana ze skomplikowaną walką, a nastąpiło błędne Gb4

Po ruchu w partii 22…Gb4 Jacek zagrał 23.Hb2 i po …Ge1 24.Wf3 okazało się, że potencjał atakujący czarnych jest niewystarczający, a zaraz potem udało się dokończyć białym rozwój i oprócz przewagi materialnej o wyniku partii zadecydował silny atak.

Jacek Tomczak, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Jacek jeszcze ma wiele trudnych decyzji przed sobą na tym turnieju/fot. Marek Skrzypczak

Bartłomiej Heberla – Bartosz Soćko 1/2

Partia między trenerami Kadry Narodowej Kobiet i Mężczyzn również przebiegała dość spokojnie, na Obronę Rosyjską Heberla wybrał wariant symetryczny, w którym największe znaczenie mają detale, takie jak pola czy tempa. Białe szukały przewagi w ustawieniu skoczka na kluczowym polu e5, jednak czarne mają dostateczną grę by wyrównać.

Białe wstawiły skoczka na e5 i dążyły do jego umocnienia, zaś czarne do jego wymiany

Kilka posunięć później jednak z niewiadomych powodów Bartosz będąc gotowy do zbicia na e5 odszedł skoczkiem na f8.

Po 14…Sf8 nastąpiło 15.Gxh6!

Czarne co prawda nie straciły piona, bo zbiły gońcem na e5, ale białe pozostały z przewagą pary gońców. Pozycja nadal była dość skomplikowana, Bartłomiej poświęcił piona rozwijając zabójczy atak i stanęła następująca pozycja.

Nastąpiło efektowne 25.Sxg7, ale niesamowicie silne 25.We3 wskazane przez komputer w celu przygotowania wtargnięcia wieżą po linii g mogło przynieść kończący atak!

Po ruchu w partii atak był kontynuowany, ale obiektywnie białe straciły przewagę i partia zakończyła się powtórzeniem posunięć, ale to czarne mogły kontynuować grę.

Daniel Sadzikowski – Szymon Gumularz 1-0

W tej partii rozegrano klasyczną Partię Włoską, która, pomimo swojego pozycyjnego charakteru, zawiera w sobie trochę niebezpieczeństw dla obu stron. Daniel spośród wielu możliwych planów wybrał szybką ekspansję pionową na skrzydle hetmańskim połączoną z centralnym uderzeniem d4. Centralne położenie figur Szymona dało mu pewien nacisk na centrum przeciwnika.

Ruch 12.d4 zapewnia białym lekką inicjatywę ze względu na przewagę przestrzeni

Białe po zrealizowaniu przełomu d3-d4 postanowiły kontynuować marsz pionem “d” i zdobyły przewagę przestrzeni. Mimo tego, pozycja czarnych pozostała solidna, dlatego Daniel ofiarował pionka i rozbił strukturę przeciwnika.

17.b6!? zmienia charakter pozycji i daje białym długofalową rekompensatę

Będąc pod ciągłą presją Szymon popełnił kilka błędów, po których okazało się, że musi bronić bardzo trudnej końcówki. W czterowieżówce cierpiał na brak przestrzeni oraz liczne słabości. Sadzikowski dzięki przełomowi 43.g4 otworzył sobie drogę do zwycięstwa i zrealizował przewagę.

Kluczowy przełom do zwycięstwa

 

Kamil Dragun – Grzegorz Gajewski 1-0

Ta partia była jedyną dziś, w której nie zagrano 1.e4 e5, gdyż Grzegorz Gajewski wybrał ambitną Obronę Sycylijską. Kamil zagrał ostatnio modny wariant z odbiciem hetmanem na d4 i odejściem na e3, po którym powstała struktura przypominająca Wariant Smoczy.

Czarne swoją kontrgrę opierają na linii “c” oraz manewrze Sc6-e5-c4

Czarne ze względu na niedostatki w przestrzeni dążyły do wymian, które uprościłyby im życie. Jednak Gajewski podjął niewłaściwą decyzję o wymianie hetmanów, ponieważ w końcówce Dragun mógł w pełni wykorzystać potencjał swoich figur- w szczególności linię “d” oraz pole d5 dla skoczka.

Należało wrócić się hetmanem na a5, co nie było łatwą decyzją, jednak powstała w partii końcówka okazała się nieprzyjemna dla czarnych

Z biegiem partii czarne musiały godzić się z kolejnymi ustępstwami pozycyjnymi: najpierw wpuszczenie skoczka na pole d5, oddanie pary gońców i ostatecznie pozwolenie białym na utworzenie wolnego pionka. W konsekwencji Gajewski oddał figurę i bronił końcówki 2 gońce i 3 pionki na gońca i 4 pionki, jednak Kamil pewnie zainkasował punkt.

Około 35 posunięć potrwała realizacja przewagi w tej pozycji
Kamil Dragun, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Kamil Dragun na razie spisuje się bardzo dobrze/fot. Marek Skrzypczak

Mokate Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach, Runda 2 – Analizy

Mistrzostwa Polski w szachach Kobiet, wyniki runda 2
Rezultaty w rundzie drugiej

Pełne wyniki i kojarzenia pod linkiem – https://www.chessmanager.com/en/tournaments/5688651117756416

Karina Szczepkowska – Joanna Majdan 1-0

Zawodniczki po mniej popularnej kolejności posunięć otrzymały strukturę Obrony Królewsko- Indyjskiej. W zamkniętej pozycji deficyt przestrzeni czarne rekompensowała silna placówka dla skoczka na c5.

Skoczek na c5 jest bezpieczny, ponieważ pion a5 zabiera białym możliwość ataku ruchem b4

W grze środkowej obie strony miały swoje szanse. Po wymianie pionka c6 za d5 czarne zostały z osłabionym pionkiem d6, zatem dążyły do zablokowania linii “d”, po której białe koncentrowały swoje siły. Ustawienie skoczka na d4 okazało się korzystne w partii, ale Karina mogła uzyskać przewagę po jego wymianie.

Silne było teraz Sxd4! z następnym Sa4 i czarne mają problemy ze swoimi pionkami

Przez następne kilkanaście posunięć byliśmy świadkami skomplikowanej walki, w której obie zawodniczki dysponowały różnymi dynamicznymi możliwościami. Kiedy pozycja się uspokoiła po wymianie hetmanów i wydawało się, że partia zakończy się pokojowo, Karina postawiła praktyczne problemy przed przeciwniczką. Joanna Majdan nieprawidłowo oceniła szanse swojego wolnego pionka i oddała figurę. Białe wykorzystały ten błąd i pewnie wygrały.

Nastąpiło Gf8?, po którym białe z szachem bronią pola d2 (Gxf8-h6-d2), należało odejść Kf7

Jolanta Zawadzka – Katarzyna Dwilewicz 0-1

Ubiegłoroczna Mistrzyni Polski Kobiet w szachach w tej partii chciała uniknąć teoretycznego sporu z debiutantką i zdecydowała się na agresywny system, w którym następuje szybkie wyprowadzenie hetmana połączone z długą roszadą i atakiem na skrzydle królewskim. Taką grą Zawadzka zaniedbała kontrolę centrum, co mogło mieć dla niej fatalne skutki.

Teraz silny był przełom …d5!, który daje czarnym wyraźną przewagę

Po kilku niedokładnościach debiutantka stanęła w niekomfortowej sytuacji, ponieważ Mistrzyni Polski swoimi pionkami e4,f4 i g4 skutecznie ograniczała czarne figury. Wydawało się, że Zawadzka spokojnie wykorzysta swoją przewagę przestrzeni.

Krytyczny moment partii, konieczne było zagranie f5, po którym białe dominują na skrzydle królewskim

Zawadzka postawiona przed nieoczekiwanym wyborem podjęła złą decyzję i pozwoliła Katarzynie na aktywizację swoich figur. Białe konsekwentnie ustępowały czarnym i okazało się, że nie mogą obronić jednocześnie swojego króla i figur. Dzięki temu Katarzyna Dwilewicz odniosła pierwsze zwycięstwo w swoim debiucie na Mistrzostwach Polski!

Po Sb6! czarne wygrywają- grozi Sc4 oraz Gd5

 

Katarzyna Dwilewicz i Kamil Plichta, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Po partii Kasia Dwilewicz podzieliła się swoimi wrażeniami w studio.

Iweta Rajlich – Alicja Śliwicka 1-0

Doświadczona Iweta Rajlich postanowiła uniknąć przygotowania utalentowanej juniorki i zagrała niestandardowe połączenie fianchetto na g2 z ustawieniem Sc3, Gg5, Hd2. Alicja nie uległa presji przeciwniczki i wybrała plan ataku na skrzydle hetmańskim ruchami a7-a5-a4 oraz rozwój lekkich figur dający jej kontrolę nad centrum.

Pionek na e5 będzie wymagał stałej obrony, co jest na rękę czarnym

Po kilku posunięciach powstała złożona końcówka, w której Iweta miała przewagę przestrzeni kosztem zepsutej struktury pionowej. Białe przeprowadziły przełom f4-f5 i wywarły presję na młodej przeciwniczce, która popełniła w końcu decydujący błąd.

Konieczne było Gxd5, gdzie pionki białych nie są aż tak groźne, a nastąpiło Wbb8?

Wkrótce okazało się, że pionki białych są nie do zatrzymania i po pewnym czasie osiągnęły pole przemiany.

Wieża przechodzi przez g1 na g7 i e7, wspomagając pionki w ich marszu

Anna Kubicka – Anna Warakomska 0-1

Wicemistrzyni Polski z zeszłego roku zdecydowała się dziś na Obronę Caro-Kann na co Anna Kubicka odpowiedziała wariantem Dwóch Skoczków. Dość szybko powstała pozycja z obustronnymi szansami, białe uzyskały parę gońców w zamian za zepsutą strukturę pionową. W krytycznym momencie Anna Warakomska zaostrzyła walkę roszując w przeciwną stronę.

Narzucało się spokojne Ge7 i 0-0, natomiast nastąpiło 0-0-0 z obustronną grą

Decyzja o długiej roszadzie nie była do końca poprawna, ponieważ białe uzyskały silną inicjatywę ruchami a2-a4 oraz b2-b4, zaś czarne nie miały klarownego planu na kontratak. Anna Kubicka miała szansę na ograniczenie figur przeciwniczki, dzięki czemu mogłaby swobodnie rozwijać swoją inicjatywę.

Silne było a5!, po którym skoczek nie może przejść przez b6 na c4

Białe straciły kontrolę nad grą i czarne były w stanie przejąć inicjatywę, ponieważ skoczek przeszedł na c4 i atakował słabego pionka e5. Końcowa część partii to pewna realizacja przewagi ze strony Anny Warakomskiej.

Skoczek c4 dominuje nad pozycją i zapewnia czarnym ogromną przewagę

 

Monika Soćko – Klaudia Kulon 1-0

W partii doświadczonych reprezentantek Polski Klaudia wybrała Obronę Holenderską, która zapewnia skomplikowaną grę. Czarne dość szybko zdecydowały się na przełom centralny e7-e5, po którym jednak pion d6 pozostał odstały. Aktywność figur Klaudii dała jej dostateczne kontrszanse za statyczne niedostatki w jej pozycji.

Para gońców białych jest wystarczająco ograniczana przez skoczki, które wejdą na g4 i c5

Skomplikowana walka w grze środkowej doprowadziła do końcówki z różnopolowymi gońcami, która nie wydawała się groźna, jednak zdublowane pionki czarnych c6 i c5 dały pewne szanse Monice na zwycięstwo.

Klaudia niewłaściwie pozwoliła na utworzenie wolnych pionków ruchem a4?, lepsze było bc4

Monika skorzystała z szansy danej przez przeciwniczkę i powoli wzmacniała pozycję. Po pewnym czasie pionki czarnych były nie do obrony i białe z dwoma “wolniakami” zainkasowały punkt.

Zdobycie pionka f5 przypieczętowało zwycięstwo Moniki
Monika Soćko, Mistrzostwa Polski w szachach 2019
Monika jest na najlepszej drodze po swój dziewiąty tytuł Mistrzyni Polski!/fot. Marek Skrzypczak

Link do pełnej relacji na żywo z oficjalnego studia Polskiego Związku Szachowego: https://www.youtube.com/watch?v=aosQz9r_-Cc


Artykuł przygotowany przez redakcję Infoszach w składzie Antoni Szustakowski oraz Piotr Nguyen.

Podobał Ci się wpis? Wesprzyj nas na patronite!


Wszystkie nasze artykuły i podstawowe informacje z tegorocznych Mistrzostw Polski w szachach będą zbierane na naszej podstronie: http://infoszach.pl/imp2019/

Artykuł z poprzedniej rundy:

Mistrzostwa Polski w szachach, Runda 1 – Oszałamiające otwarcie!